Badanie usg

Badanie USG jest jednym z badań poglądowych pozwalających uzyskać i ocenić obrazy danych narządów. Badanie to polega na wysyłaniu w głąb ciała wiązki fal ultradźwiękowych, które odbijają się od tkanek i struktur ciała. Odbite fale są wychwytywane i opracowywane tak, aby uzyskany efekt był obrazem tkanek i narządów widocznym na ekranie aparatu do USG.

 

Jak przebiega badanie USG układu moczowego

Przeważnie jest to badanie niegroźne. Polega ono na umieszczeniu głowicy na skórze tułowie, wcześniej nasmarowanej specjalnym żelem i następnym obejrzeniu narządów. Pozycję podczas badania przeważnie zaleca lekarz. Nie ma jednej stałej pozycji. Czas wykonywania tego badania to kwestia paru- parunasty minut. W wyniku opisany jest wygląd, rozmiar i struktury danych narządów. Nieraz również do wyników dołączony jest obraz przedstawiający narządy.

 

Co należy zrobić przed badaniem

Jeśli udajemy się na badanie narządów jamy brzusznej, koniecznie powstrzymajmy się chociaż dzień wcześniej od spożywania pokarmów ciężkostrawnych, a zwłaszcza wzdymających. Tego samego dnia nie powinno się również jeść no najmniej kilka godzin.
Jeżeli przeprowadzamy badanie kontroli pracy pęcherza moczowego, przeważnie konieczny jest wypełniony pęcherz podczas badania. Należy więc wypić dużą ilość płynów przed badaniem.
Jeśli lekarz zaleci lekarstwa musimy zażywać je o tej samej porze i popijać dość dużą ilością płynów, najlepiej wody.

 

Jakie są wskazania do wykonania badania

Badanie ultrasonograficzne jest często wykonywanym badaniem. Koniecznością jego wykonania będzie nie tylko możliwość zachorowania na różne schorzenia związane z układem moczowym, ale także te typy chorób powiązanych z jamą brzuszną.
Przeważnie zaleca się wykonywanie badanie gdy wyniki ogólnego badania moczu są niepoprawne, podczas bólu brzucha bądź nadbrzusza, a także okolicy lędźwiowej. Przyczyna zlecenia badania może być także krwiomocz, , podejrzenie kamicy moczowej, wyczuwalny guz w jamie brzusznej upośledzenie czynności nerek, nadciśnienie tętnicze czy inne choroby gruczołu krokowego lub torbiele nerki.

 

Jakie są przeciwwskazania do badania

Do przeprowadzenie badania USG przez skórę nie ma żadnych przeciwskazań. Jest to całkowicie bezpieczne badanie, które nie wiąże się w żaden sposób z narażeniem na promieniowanie rentgenowskie. Wykonuje się je również u kobiet w ciąży, by sprawdzić w jakim stanie jest jej dziecko.

Zdarza się jednak że przeciwwskazania występują, ale jedynie w przypadku metod USG, poprzez wprowadzenie głowicy do wnętrza organizmu. Przykładem takiego badania jest badanie przez pochwę lub przez odbyt. O konieczności wykonania badania decyduje lekarz.

 

Jakie są możliwe powikłania badania USG

Nie ma żadnych.

 

Jak odczytuje się wynik badania

Narządy obserwowane podczas badania ultrasonograficznego wykazują cechy na podstawie których stwierdza się czy obraz jest prawidłowy czy nie.

Jeśli badamy nasze nerki przez USG dowiedzieć się możemy jakie jest ich położenia, kształt, grubość warstwy korowej przypadku wielkość i rdzenia oraz tzw. echogeniczność, która umożliwia rozpoznawanie chorób miąższu nerek. Prawidłowy rozmiar nerek to około 9–13 cm długości i 15–25 mm- grubość kory. Badanie to nie przekaże nam jednak żadnej informacji o czynności nerek. Czyli nie dowiemy się przez nie czy działają poprawnie i czy nie ma problemu z ich wydolnością.

USG nerek umożliwia jednak wykrycie zmian ogniskowych i należących do nich guzów i torbieli. Jeżeli chorujemy na kamicę moczową na USG widać złogi większe niż kilka milimetrów, w układzie kielichowo-miedniczkowym nerki. Wykonanie tego badania jest także konieczne, gdy występują zaburzenia ze strony dróg moczowych, umożliwia ono bowiem wskazania przyczyn zastoju moczu np. wodonercze, czy poszerzony moczowód. Umożliwia ocenie problemu w przypadku przeszkody w odpływie moczu, a także pomaga skontrolować pracę pęcherzu moczowego i gruczołu krokowego. Badanie USG wykonywane metodą doplera pomaga sprawdzić przepływ krwi w tętnicach nerek i jest konieczne w przypadku chorób na nadciśnienie tętnicze, a także w przypadku podejrzeń zwężenia tętnicy nerkowej.

Co zrobić w przypadku nieprawidłowości w wyniku

Wyniki badania ultrasonograficznego powinien być sprawdzony i zdiagnozowany u specjalisty, najlepiej tego, który to badania zlecił, ponieważ jego sposób odczytu opisu badania musi wziąć pod uwagę wszystkie konieczne informacje, które pacjent wyjawił podczas wywiadu, badania fizykalnego, a także innych badań.